Co zrobić gdy jestem gejem?

Zalękniony gej

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przyznaje się do homoseksualizmu. I to wspaniała wiadomość. Musimy jednak pamiętać, że w Polsce wciąż jednak jest to temat kontrowersyjny i często obarczony negatywnymi stereotypami. Dlatego też wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy odkryją swoją orientację seksualną i jak radzić sobie z reakcjami otoczenia. W niniejszym artykule postaram się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Akceptacja siebie

Co robić gdy jestem gejem? Pierwszym krokiem w procesie akceptacji swojej orientacji seksualnej jest zaakceptowanie samego siebie. To właśnie od ciebie zależy, czy będziesz szczęśliwy i zadowolony ze swojego życia. Nie bój się swoich uczuć i nie bagatelizuj ich. Pamiętaj, że homoseksualizm nie jest chorobą ani wyborem, a jedynie inną orientacją seksualną. To coś naturalnego i dobrego.

Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół

Co jeszcze robić gdy jestem gejem? Jesteśmy społecznymi istotami i potrzebujemy wsparcia ze strony innych ludzi. Dlatego tak ważne jest, aby dzielić się swoimi problemami z bliskimi. Jeśli boisz się, że Twoi rodzice lub przyjaciele nie zaakceptują Twojej orientacji seksualnej, spróbuj rozmawiać z nimi o tym stopniowo. Pokaż im, że homoseksualizm nie jest niczym złym, a Ty wciąż jesteś tą samą osobą. Na początek możesz wybrać taką osobę, do której jest ci najbliżej. Pamiętaj, że niekiedy nasi bliscy przeczuwają, że jesteśmy osobami homoseksualnymi, a gdy powiemy im o naszej orientacji możemy usłyszeć „A czemu tak długo zwlekałeś? Przecież ja od dawna wiedziałem/wiedziałam”.

Pomoc coacha lub psychologa

Jeśli odczuwasz duży stres związany z Twoją orientacją seksualną lub masz trudności w zaakceptowaniu siebie, warto skorzystać z pomocy coacha lub psychologa. Profesjonalista pomoże Ci zrozumieć swoje uczucia i nauczy radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Wybierz taką osobę, która deklaruje wsparcie dla osób LGBTQ+. Tacy coache i psychologowie mówią o tym wprost, więc znajdziesz ich bez problemu. Profesjonalna pomoc może wymagać opłaty, ale możesz też znaleźć bezpłatną pomoc psychologiczną dla gejów. Pamiętaj jednak, że z takiej pomocy warto skorzystać, aby uzyskać wsparcie w sytuacji gdy pytasz samego siebie: co robić gdy jestem gejem.

Środowisko LGBT

Pomimo niesprzyjających warunków kulturowych w Polsce istnieje kilka organizacji i stowarzyszeń zajmujących się pomocą i wsparciem dla osób osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. W Polsce działają m.in. Kampania Przeciw Homofobii, Miłość Nie Wyklucza czy Dom EQ w Krakowie. Warto skorzystać z pomocy tych organizacji, które oferują wsparcie, poradę i pomoc w trudnych sytuacjach. Niekiedy przy takich organizacjach istnieją grupy wsparcia dla osób, które przygotowują się do coming outu. A niekiedy organizowane są tam spotkania integracyjne, w których możesz poczuć się przyjęty i akceptowany.

Pamiętaj, że jesteś wartościowym człowiekiem

Nie daj się negatywnym stereotypom i uprzedzeniom. Pamiętaj, że jesteś cenny i ważny takim, jakim jesteś. Nie musisz zmieniać siebie, aby przypodobać się innym. Znajdź swoją siłę i ujawnij swoją prawdziwą tożsamość, a ludzie, którzy Cię kochają, będą Cię akceptować i szanować. Gdy pokażesz światu kim jesteś to świat postawi na Twojej drodze ludzi, którzy docenią Cię jako wartościowego człowieka.

Flaga LGBTQ+ Wezwanie do zmiany życia