Recepta na szczęście

Pomoc dla gejów

Któż z nas nie chciałby być szczęśliwy? Gdyby zapytać przypadkowego przechodnia, czy w swoim życiu chciałby osiągnąć szczęście, to udzieli nam twierdzącej odpowiedzi. Jednak jak się okazuje Polacy wcale nie należą do najszczęśliwszych narodów na świecie.

Światowy Raport Szczęścia

Od 2012 roku ONZ publikuje obszerny raport, który ogłaszany jest w Światowym Dniu Szczęścia, czyli 20 marca. W zeszłym roku w pierwszej piątce znalazły się: Dania, Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Finlandia. Polska na 157 krajów uplasowała się dopiero na 57 pozycji, ale w tym roku poprawiliśmy nasz wynik awansując na 46 miejsce. I choć w Polsce nie ma jeszcze ministerstwa do spraw promowania szczęśliwości to jednak warto podejmować wysiłki, które uczynią z nas ludzi bardziej zadowolonych z życia.

Amerykańskie badanie

W 1938 roku na Uniwersytecie Harvarda w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowano najdłuższe nieprzerwane badanie życia dorosłych ludzi. Na przestrzeni 79 lat przyglądano się życiu 724 mężczyzn, a ta wieloaspektowa obserwacja przyniosła wiele cennych wniosków naukowych. Wśród nich są też wnioski dotyczące ludzkiego szczęścia.

Miej bliskie relacje

Okazuje się, że posiadanie zdrowych i głębokich relacji z innymi ludźmi jest tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej i co daje nam poczucie szczęścia. Psychiatra Robert J. Waldinger, który z ramienia uczelni odpowiada obecnie za całość projektu badawczego, mówi: „Ludzie, którzy są mocniej przywiązani do rodziny, znajomych czy wspólnoty są szczęśliwsi, zdrowsi i żyją dłużej od tych, którzy nie są tak przywiązani. Ludzie odizolowani od innych bardziej niż by tego chcieli są mniej szczęśliwi, szybciej podupadają na zdrowiu, a ich umysł gorzej pracuje i żyją krócej od tych, którzy nie są samotni”.

Dbaj o jakość

Okazuje się, że samo posiadanie znajomych nie wystarczy. Można mieć tysiące znajomych na Facebooku, a czuć się samotnym. Co więcej, można też żyć w małżeństwie i mieć poczucie osamotnienia. Na jakość ludzkiego życia i poziom poczucia szczęścia ma wpływ jakość relacji z innymi. Relacje, które budują i dają poczucie zadowolenia muszą być głębokie i wspierające. Jeśli małżeństwo jest miejscem częstych i bolesnych kłótni, to trwanie w nim jest dużo gorsze dla zdrowia niż rozwód.

Dawaj poczucie bezpieczeństwa

Same kłótnie nie są problemem. Wiele par po osiemdziesiątce, które brały udział w badaniu, sprzeczały się między sobą dzień i noc. Jednak dopóki czuły, że w razie cięższych chwil jedno może polegać na drugim, te kłótnie nie miały wpływu na deklarowany poziom szczęścia. Co ciekawe, zdrowe i dające poczucie bezpieczeństwa związki chronią zarówno ludzkie ciało jak i umysł. Ludzie, którzy mogą liczyć na swoją drugą połowę, zachowują dłuższą pamięć, a ich wspomnienia są wyraźniejsze przez dłuższy czas.

 

Recepta na szczęście zawiera jedną cenną wskazówkę. Chcesz być szczęśliwy? Dbaj o relacje z innymi ludźmi? To w nich właśnie kryje się to, co da Ci poczucie spełnienia i zadowolenia.

 

*Artykuł, w nieco zmienionej wersji, był publikowany na stronie www.wiktortokarski.pl