Byle być sobą

Pomoc dla homoseksualistów

Co robi „typowy Polak” gdy widzi chłopaka z długimi włosami, pomalowanymi paznokciami i biżuterią na szyi, nadgarstkach i dłoniach? Typowy Polak hejtuje i wyśmiewa. Typowy Polak nie zauważa człowieka. On widzi „ciotę”, „pedała”, a w najlepszym wypadku „dziwaka”, którego można pokazywać palcami.

To nie dla mnie

Przyznam, że gdy kilka lat temu po raz pierwszy, w jakimś programie telewizyjnym, zobaczyłem Michała Szpaka moje odczucia były zbliżone do opisanej wyżej postawy. Kreacja sceniczna, którą zobaczyłem była dla mnie tak nie do zniesienia, że nie miałem ochoty ani przez chwilę słuchać faceta ubranego inaczej niż nakazuje „norma społeczna”. Nie dałem mu „szansy”.

Kolejna próba

Kilka tygodni temu ktoś z moich znajomych puścił mi jakąś piosenkę Szpaka. Nie wiedziałem, że to ten piosenkarz. Okazało się, że utwór bardzo przypadł mi do gustu. Potem kolejny kawałek i jeszcze kolejny. I zrobiło mi się wstyd, bo po wyłączeniu moich niemiłych skojarzeń, które przed laty zupełnie zablokowały mnie na jego twórczość, teraz zobaczyłem artystę z potężnym głosem i niezwykłym talentem. Zobaczyłem człowieka, który idzie swoją drogą i na tej drodze osiąga niesamowite sukcesy. Zobaczyłem chłopaka, który – pomimo hejtu jaki się na niego wylewa – jest sobą.

Moje prawdziwe „ja”

Piszę dzisiaj te słowa z dwóch powodów. Po pierwsze chcę się przyznać do błędu, który popełniłem oceniając Michała Szpaka tylko po pozorach. Jednak drugi powód jest ważniejszy. Chcę każdemu z Was powiedzieć, że warto być sobą i iść swoją własną drogą. Warto dogrzebać się do swojego prawdziwego „ja” i to prawdziwe „ja” pokazać światu.

Jesteś gejem?

Gejom w Polsce nie jest łatwo. Być może doświadczasz braku akceptacji swojej orientacji seksualnej, a ludzie oczekują od Ciebie, że się zmienisz. Być może mówią Ci, że jesteś nienormalny, ponieważ nie wpisujesz się w pewne standardy społecznych oczekiwań. Wprawdzie Michał Szpak nie przyznał się do tego, że jest gejem, ale dla nas nie jest ważne czy jest, czy też nie. Ważne jest to, że ten facet jest sobą i będąc sobą pociąga za sobą wielu ludzi. Nie musisz być jak Michał Szpak. Możesz być sobą. Po prostu sobą…

Artykuł w nieco innej formie ukazał się też na stronie www.wiktortokarski.pl